Karpacz – co warto zobaczyć?

Karpacz to urocza miejscowość u stóp Śnieżki, która idealne nadaje się na aktywne wczasy. Kto chce lepiej poznać Karkonosze, a jednocześnie spędzić czas w dobrze zagospodarowanym kurorcie, ten z pewnością doceni uroki Karpacza. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Świątynia Wang

Turystyczną wizytówką miasta jest Świątynia Wang, którą zbudowano na przełomie XII i XIII wieku w norweskiej miejscowości Vang. W połowie XIX wieku kupił ją pruski król Fryderyk Wilhelm IV, który chciał uczynić z drewnianej świątyni jedną z ważniejszych atrakcji berlińskiego muzeum. Stało się jednak inaczej, na co istotny wpływ miała hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca (miejscowości leżącej w pobliżu Karpacza). To z jej woli drewniany kościół z Norwegii został przekazany ewangelikom z Dolnego Śląska. Zamiast do Berlina, zabytek trafił do Karpacza, gdzie wciąż służy jako świątynia ewangelicka. Jest jednocześnie cenną perełką architektury oraz obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Karkonoszach.

Niezwykłe muzea – gdzie warto się wybrać?

Karpacz to idealne miejsce dla tych, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę. Pomagają w tym nie tylko zabytki, ale i liczne placówki muzealne. Wśród tych, którym warto poświęcić swój czas w Karpaczu, znajdują się m.in. Muzeum Zabawek z kolekcją lalek i zabawek z całego świata, oraz Muzeum Klocków Lego, do którego bardzo chętnie zaglądają mali turyści. Karpacz może się też pochwalić ciekawą wystawą Karkonoskie Tajemnice, której twórcy skupili się na lokalnych legendach i jej bohaterach. Zachwyca też Muzeum Sportu i Rekreacji, w którym można poznać dzieje turystyki w Karkonoszach oraz zdobyć sporo cennych wiadomości na temat saneczkarstwa – dyscypliny, która w rejonie Karpacza cieszyła się bardzo dużą popularnością.

Co jeszcze warto zobaczyć w Karpaczu?

Karpacz to nie tylko piękne budowle i muzea, ale też malownicze tereny spacerowe. Kto chce nacieszyć się pięknymi, górskimi widokami, ten może wybrać się na Śnieżkę – najwyższy szczyt w Sudetach, lub ograniczyć się do wjazdu kolejką na Kopę. Można też wybrać się na spacer po Karpaczu, w granicach którego znajduje się m.in. Dziki Wodospad na Łomnicy. Ciekawą przygodą jest wizyta w miejscu, w którym występują anomalie grawitacyjne, oraz spacer w rejonie zapory na Łomnicy.

Karpacz ma się czym pochwalić, a wczasy w tej miejscowości mogą się dla wielu z nas okazać rewelacyjną przygodą. Kto znajdzie tanie noclegi na jego terenie będzie mógł wędrować po zboczach Śnieżki, odkrywać piękno Karkonoskiego Parku Narodowego oraz zwiedzać okoliczne miejscowości, w których można zobaczyć sporo zabytkowych zamków i dworków. Wszystko to w pięknej scenerii, której nie można się oprzeć.