Co warto zobaczyć w Jeleniej Górze?

Jelenia Góra często nazywana jest stolicą Karkonoszy, choć można z niej urządzać ciekawe wycieczki w inne grupy górskie (np. w Rudawy Janowickie). Korzystne położenie sprawia, że w rejonie Jeleniej Góry chętnie spędzają wczasy osoby lubiące aktywny wypoczynek oraz spacery w pięknej scenerii. Warto jednak pamiętać, że na terenie miasta nie brak cennych zabytków. Co warto zobaczyć w tej części Dolnego Śląska?

Jelenia Góra i jej zabytki – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Jeleniej Góry nie może się obejść bez wizyty na rynku, którego najciekawszą ozdobą jest ratusz z XVIII wieku oraz piękne kamienice, wciąż zachwycające swoimi historycznymi elewacjami. Uwagę przyciąga też Fontanna Neptuna, przypominająca o handlowych relacjach łączących Jelenią Górę z miastami Hanzy. Warto też zwrócić uwagę na pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, o których przypominają dwie baszty: Grodzka i Zamkowa. Wielkie wrażenie robi też Brama Wojanowska, którą zdobią trzy herby: Jeleniej Góry, Śląska i Prus.

W Jeleniej Górze nie można pominąć deptaku, przy którym czeka sporo zabytkowych kamieniczek i ciekawych pomników. Warto też znaleźć czas na wizytę w jeleniogórskich świątyniach, godnie reprezentowanych przez katedrę św. Erazma i Pankracego oraz kaplicę św. Anny, będącej nie tylko obiektem sakralnym, ale i częścią umocnień miejskich. Niewielka cerkiew prawosławna z wmurowanymi w jej ścianę krzyżami pokutnymi oraz garnizonowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany jako jeden z kościołów łaski – oto kolejne atrakcje, dzięki którym spacer po Jeleniej Górze stanie się dla wielu osób ciekawym doświadczeniem.

Gdzie jeszcze warto się wybrać? Do pałacu Paulinum oraz na Wzgórze Bolesława Krzywoustego, na szczycie którego czeka na gości wieża widokowa. Warto też zapoznać się ze zbiorami Muzeum Karkonoskiego, znanego z ciekawej ekspozycji historycznej i etnograficznej. Ta placówka muzealna największą sławę zawdzięcza jednak kolekcji szkła artystycznego, obok której nie można przejść obojętnie.

Wycieczki z Jeleniej Góry – gdzie warto się wybrać?

Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Jeleniej Góry, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jej najbliższej okolicy. Warto wybrać się do Cieplic – uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry, znanej z gorących źródeł, pięknych parków oraz cysterskiego opactwa, warto też wybrać się do pobliskiego Jagniątkowa, na terenie którego znajduje się Dom Gerharta Hauptmanna (dziś wykorzystywany jako placówka muzealna).

Okolice Jeleniej Góry mogą też zrobić wielkie wrażenie na miłośnikach historii, na których czekają tu malownicze ruiny zamków oraz piękne pałace. Warto odwiedzić ruiny zamku Chojnik, warto też zwiedzić wieżę rycerską w Siedlęcinie. Zachwycają pobliskie Mysłakowice z domami tyrolskimi, kuszą tajemnicze Kowary ze sztolniami uranu i piękną starówką. Bukowiec, Karpniki, Wleń – oto kolejne atrakcje, którym w czasie wycieczki w rejonie Jeleniej Góry warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Jelenia Góra to wspaniałe miasto, na terenie którego każdy miłośnik podróży spędzi czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Tu nuda nikomu nie zagrozi, a relaks w pięknej scenerii każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń.