Cieplice Śląskie-Zdrój: co warto zobaczyć?

Cieplice Śląskie-Zdrój to jeden z najpopularniejszych kurortów, jakimi może nas oczarować Dolny Śląsk. Malownicza okolica, cenne zabytki i korzystny klimat – wszystko to sprawia, że wczasy w tej miejscowości od lat cieszą się wielkim powodzeniem.  Jakie atrakcje czekają tu na kuracjuszy? Co przyciąga do Cieplic miłośników zabytków i historii? Zobaczmy!

Cieplice Śląskie-Zdrój – charakterystyka kurortu

Cieplice Śląskie to znane uzdrowisko, mogące się pochwalić malowniczą okolicą i korzystnym klimatem. Dawniej była to samodzielna miejscowość, jednak w latach 70. XX wieku Cieplice stały się częścią Jeleniej Góry. Dumą uzdrowiska są ciepłe wody, z powodzeniem wykorzystywane do walki z reumatyzmem i chorobami nerek. Pobyt w Cieplicach korzystnie wpływa na stan dróg moczowych i układu nerwowego, może też przynieść wiele korzyści tym osobom, które cierpią z powodu osteoporozy.

Cieplice Śląskie i ich dzieje

Cieplice Śląskie to nie tylko popularne uzdrowisko. To miejscowość mogąca się pochwalić długą historią, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z lat 80. XIII wieku, przy czym już wówczas Cieplice znane były z gorących wód o wyjątkowych właściwościach. Z dawnych dokumentów wynika, iż pierwszymi właścicielami Cieplic byli joannici, którzy zbudowali tu klasztor i szpital. Wokół tych obiektów zaczęła rozwijać się osada, którą od końca XIV wieku do 1945 roku władali przedstawiciele rodu Schaffgotschów (choć część swych dóbr ród ten przekazał cystersom z Krzeszowa). Już w XVII wieku Cieplice Śląskie były znanym uzdrowiskiem, a wśród goszczących tu kuracjuszy pojawia się m. in. królowa Marysieńka i jej syn, królewicz Jakub Sobieski.

Co warto zobaczyć w Cieplicach Śląskich?

Kto znajdzie tanie noclegi w Cieplicach Śląskich Zdroju, ten na nudę nie będzie narzekać. Wczasy w tej części Jeleniej Góry to nie lada gratka i dla fanów górskich wypraw, i dla tych, którzy chcą się skupić na miejscowych zabytkach. Jednym z symboli uzdrowiska jest barokowy zespół klasztorny cystersów, w skład którego wchodzi piękny kościół św. Jana Chrzciciela. Warto też odwiedzić pałac z XVIII wieku, pierwotnie służący jako rezydencja Schaffgotschów, a obecnie jako siedziba Uniwersytetu Wrocławskiego. Cieplice Śląskie są też znane z klasycystycznego Teatru Zdrojowego oraz Muzeum Przyrodniczego, do którego warto zajrzeć przed wyprawą w pobliskie Karkonosze.

Cieplice Śląskie-Zdrój to moc atrakcji dla każdego. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą tu korzystać z wędrówek po pobliskich górach, miłośnicy zabytków mogą skupić się na zwiedzaniu uzdrowiska i okolicznych miejscowości. Z Cieplic można wybrać się do Jeleniej Góry lub uroczego miasteczka Wleń, kuszą też takie miejsca, jak Siedlęcin, zamek Czocha czy Mysłakowice. Oferta wypoczynku jest ciekawa, zatem każdy turysta znajdzie tu dla siebie coś ciekawego.