Jeleniogórskie TOP 8 – to trzeba zobaczyć!

Jelenia Góra ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie mogą się dla wielu z nas okazać niezapomnianą przygodą. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka obiektów, których podczas zwiedzania tego miasta nie można pominąć.

TOP 8. Wzgórze Krzywoustego

Wzgórze Krzywoustego to popularny teren spacerowy oraz miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników pięknych widoków. Na wzgórzu tym czeka na gości wieża widokowa zwana „Grzybkiem”, z której roztacza się piękny widok na Jelenią Górę i jej najbliższą okolicę.

TOP 7. Baszta Grodzka i Baszta Zamkowa

Baszta Grodzka to jedna z nielicznych pozostałości po średniowiecznych umocnieniach Jeleniej Góry. Wzniesiona w XV wieku, od XVII stulecia pełni funkcje mieszkalne (dziś służy jako hostel). W jej pobliżu znajduje się Baszta Zamkowa, obecnie wykorzystywana jako punkt widokowy.

TOP 6. Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła to niewielka świątynia, którą można zobaczyć przy miejskim deptaku. Budowla ta powstała w latach 30. XVIII wieku i pierwotnie służyła katolikom. W 1948 roku przekazano ją prawosławnym, którzy na Dolny Śląsk trafili z Kresów w ramach powojennych przesiedleń. Na co warto zwrócić uwagę w tym miejscu? Na krzyże pokutne wmurowane w zewnętrzne ściany świątyni oraz na piękne polichromie w stylu bizantyjskim, które zdobią wnętrze cerkwi.

TOP 5. Plac Ratuszowy

Jeleniogórski rynek (oficjalne zwany Placem Ratuszowym) to piękne miejsce, które oczaruje każdego miłośnika architektury. Uwagę przyciągają tu zabytkowe kamieniczki z charakterystycznymi podcieniami oraz okazały ratusz z połowy XVIII wieku.

TOP 4. Kaplica św. Anny i Brama Wojanowska

Wzniesiona w początkach XVI wieku kaplica św. Anny to ważny obiekt sakralny, który niegdyś stanowił część miejskich fortyfikacji. Wciąż można zauważyć, że niewielka świątynia jest połączona z Bramą Wojanowską, która już w czasach średniowiecza strzegła dostępu do miasta. Obecna brama pochodzi z XVIII wieku i jest ciekawym przykładem stylu barokowego, a jednocześnie jedną z ciekawszych ozdób miasta.

TOP 3. Muzeum Karkonoskie

Kto chce lepiej poznać dzieje Jeleniej Góry i jej okolic, ten w czasie wycieczki po mieście powinien zajrzeć do Muzeum Karkonoskiego. Ta placówka muzealna ma się czym pochwalić, a jej ekspozycja w ciekawy sposób opowiada o dziejach miasta i jego okolicy. Można tu ujrzeć sporo pamiątek po dawnych mieszkańcach miasta, można też zajrzeć do wnętrza tradycyjnej chaty karkonoskiej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu jednak kolekcja szkła artystycznego, będąca największym zbiorem tego typu w Polsce.

TOP 2. Bazylika św. Erazma i św. Pankracego

Bazylika św. Erazma i św. Pankracego jest najstarszą świątynią w mieście oraz jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w tej części Dolnego Śląska. Gotycka budowla może się pochwalić majestatyczną sylwetką oraz pięknym wnętrzem, w którym wyróżniają się dwa style; renesansowy i barokowy. W czasie zwiedzania kościoła warto zwrócić uwagę na piękny ołtarz główny z początku XVIII stulecia oraz na renesansową ambonę z końca XVI wieku.

TOP 1. Kościół Łaski pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Jelenia Góra może pochwalić się pięknym kościołem garnizonowym, zbudowanym dla protestantów  jako jeden z sześciu Kościołów Łaski w początkach XVIII wieku. Świątynia ta jest wierną kopią kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie, a jej majestatyczna sylwetka już z daleka przyciąga uwagę. We wnętrzu można ujrzeć piękne dekoracje barokowe, potężne empory oraz ołtarz główny z czterema figurami, które są personifikacjami Jeleniej Góry, Śląska oraz alegorii cesarskiej zwierzchności i władzy. Całość prezentuje się wspaniale, a wizyta w tym kościele na długo zapisze się w pamięci każdego turysty.

Jelenia Góra to moc atrakcji dla każdego. Zarówno miłośnicy historii, jak i pięknych widoków, mogą w tym mieście spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób, a każdy spacer po „stolicy Karkonoszy” na długo zapisze się w ich pamięci.